نکات طلایی برای نگهداری خشکبار

نگهداری خشکبار

در این قسمت از مقالات سایت، می‌خواهیم اصول نگهداری خشکبار را به شما یاد بدهیم. خشکبار شامل انواع تخمه‌ها، پسته، بادام‌ها، کشمش و انجیر خشک و انواع توت‌ها و مویز و گردو و دیگر اقلام می‌باشد. و یا حتی آجیل نیز جزء دسته‌ی خشکبار محسوب می‌شود. به نظر شما چه مکانی برای نگهداری خشکبار می‌تواند مناسب باشد؟

فرض کنید که در حال خرید آجیل از مغازه‌ی آجیل فروشی هستید. و پس از بازگشت به منزل می‌خواهید آجیل را در جایی قرار دهید که خراب نشود. به نظر شما بهترین مکان مناسب برای نگهداری آجیل کجاست؟

آجیل و خشکبار

بهترین مکان برای نگهداری خشکبار کجاست؟

طبیعتا جای خشک و به دور از نور آفتاب، مکان بسیار مناسبی برای نگهداری آجیل می ‌باشد. ولی خب فقط جای خشک و خنک کافی نیست. در مناطق شمالی کشور به علت رطوبت بالا، ممکن است آجیل زود خراب شود. پس جایی که رطوبت آن کمتر است، برای نگهداری خشکبار مناسب می‌باشد. در کل اگر بخواهید خشکبار را بر روی میز و یا داخل کابینت قرار دهید شاید روش مناسبی برای نگهداری از خشکبار نباشد. باید راهکارهای اصولی را یاد بگیرید.

نکات طلایی برای نگهداری خشکبار

  • از پاکت کاغذی برای نگهداری خشکبار استفاده کنید. زیرا پاکت کاغذی باعث می‌شود که آب به داخل پاکت نفوذ نکند. همچنین پاکت‌های کاغذی موجب می‌شود که آجیل‌ها و خشکبار رطوبت نگیرند. به عبارتی پاکت کاغذی خشکبار جاذب رطوبت می‌باشد.
  • خشکبار را داخل ظرفی دربسته و در داخل فریزر قرار دهید. اگر فکر می‌کنید که در منزل خود مکان مناسبی برای نگهداری خشکبار ندارید، می‌توانید از فریزر برای نگهداری خشکبار استفاده کنید. خشکبار را داخل ظرفی بریزید و در داخل فریزر نگهداری کنید.
  • این کار موجب می‌شود تا طعم خشکبار عوض نشود. ترجیحا اگر می‌خواهید برای مدت زمانی طولانی از خشکبار نگهداری کنید، می‌توانید آن‌ها را داخل فریزر قرار دهید. ماندگاری آن‌ها در این حالت، افزایش می‌یابد.
  • برای نگهداری توت، انجیر خشک، کشمش و زرشک ترجیحا از یخچال استفاده کنید. می‌توانید آن‌ها را بشویید و در داخل یخچال قرار دهید. البته توت را می‌توانید به شکل طبیعی در داخل یخچال قرار دهید.
همچنین بخوانید : نحوه صحیح نگهداری آجیل در زمان طولانی مدت
  • برای نگهداری گردو حتما باید از فریزر استفاده کنید. زیرا گردو در محیط بیرون تغییر رنگ می‌دهد. گردو را در داخل نایلون قرار ندهید. و حتما آن را داخل ظرفی در بسته و در داخل فریزر قرار دهید.
  • اگر می‌خواهید در مدت زمانی محدود، از گردو استفاده کنید، آن را داخل یخچال قرار دهید. مثلا در مدت زمان 2 روز، ماندگاری خوبی خواهد داشت.
  • گردو را با پوست داخل فریزر قرار ندهید. حتما گردو‌ها را از پوست جدا کنید و مغذ گردو‌ها را داخل ظرفی بریزید و در داخل فریزر نگهداری نمایید. اگر برای درست کردن فسنجون، می‌خواهید از گردوی چرخ شده و یا آسیاب شده استفاده کنید. بدین صورت که پس از آسیاب آن‌ها را داخل ظرفی دربسته بریزید و در داخل فریزر نگهداری نمایید.
  • تخمه‌ها را داخل فریزر قرار ندهید. بهترین راهکار نگهداری خشکبار برای نگهداری تخمه‌ها، داخل پلاستیک ضخیم است. نایلونی ضخیم تهیه کنید و تخمه‌ها را داخل آن بریزید و درب آن‌ها را محکم ببندید تا داخل نایلون هوا نکشد و تخمه‌ها نم نگیرد. سپس آن‌ها در جای خشک و عاری از گرد و غبار و رطوبت قرار دهید.
  • کشمش، مویز، آلو، انجیر و توت را می‌توانید به طور کامل در یخچال نگهداری نمایید. ولی پسته و بادام بیشتر از 10 روز نمی‌توانند در داخل یخچال ماندگاری داشته باشند. زیرا پس از 10 روز طعمشان عوض خواهد شد.

آجیل و خشکبار

سخن پایانی

برای نگهداری خشکبار حتما باید به نکات بالا توجه ویژه داشته باشد. تخمه‌ها خصوصا تخمه سیاه اگر بیشتر از سه ماه مورد استفاده قرار نگیرند، طعمشان عوض خواهد شد. پس حتما باید نکات نگهداری خشکبار را بلد باشید. که ما آن‌ها را به طور خلاصه خدمتتان یادآوری نمودیم.

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + سه =

مقالات مرتبط

کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ