هر آن چه که باید در مورد زعفران بدانیم

زعفران

زعفران با خاصیت های باور نکردنی در منطق نیمه گرمسیری که تابستان های گرم و خشک و زمستان های ملایم مانند استان خراسان رشد و تولید می شود.

ماه های اردیبهشت و خرداد، بهترین و مناسب ترین زمان برای کاشت این ادویه به شمار می آید. هر چه در کاشت آن تاخیر بیفتد و هوا گرم تر شود، پیاز آن خراب می شود. زعفران به طلای سرخ معروف است که ایران 95 درصد از صادر کننده آن به شمار می آید.

زعفران این گیاه فوق العاده نسبت به سایر گیاهان به مراقبت و آبیاری کمی نیاز دارد.

وقتی که پیاز این گیاه را بکارید، تا 7 سال دیگر به کاشت آن نیاز نیست و شما در طول این چند سال  می توانید این گیاه را برداشت کنید و هر سال که می گذرد، تعداد گل های به عمل آمده آن زیاد تر خواهد شد.

مهر و اواسط آبان زمان برداشت این گیاه مفید و فوق العاده است. بعد از برداشت، باید سریع به پاک کردن آن اقدام کنید، زیرا زود پژمرده و خشک می شود.

این ادویه مفید به طعم و رنگ و خواص دارویی که دارد، در دنیا مشهور و شناخته شده است.

در کشور هایی نظیر اسپانیا، فرانسه، یونان، ترکیه، ایران، هندوستان، ایتالیا و کشمیر، این گیاه تولید می شود.  برای برداشت گیاه این ادویه، باید با دست یکی یکی شکوفه های آن کنده شود، به خاطر سختی کار، یکی از گران ترین ادویه ها در جهان به شمار می آید.

زعفران برای تولید، به آب و هوای سرد و خشک، خاک حاصل خیز، میزان کافی بارش نیاز دارد.

وقتی که هوا سرد می شود، شکوفه های آن در می آیند و صب زود به برداشت آن اقدام می شود، زیرا خیلی زود گل آن خراب می شود.

آجیل و خشکبار

انواع زعفران

نگین، سرگل، دختر پیچ، پوشال و… از انواع متنوع این گیاه بی نظیر هستند. بیشتر مردم در زمان خرید این ادویه دچار سردرگمی می شوند، زیرا اطلاعات و معلومات کافی در مورد آن ندارند.

زعفران به خاطر داشتن انواع متنوع، قیمت آن ها با هم فرق دارند. با بیشتر بودن خلوص این ادویه، رنگ آن زیاد و طعم بهتری خواهد داشت.

کیفیت این گیاه به مکانی که کاشت شده است، بستگی دارد. بهترین نوع این ادویه در گناباد، قائنات، تربت حیدریه، کاشت و تولید می شود. اکثرا در کشور ایران، این ادویه بی نظیر، در تربت حیدریه کاشت و تولید می شود.

در حالت کلی، زعفران به پنج دسته تقسیم می شود که عبارتند از: نگین، سرگل، پوشال،دختر پیچ و سفیدی.

نگین بهترین نوع این گیاه به شمار می آید، زیرا رنگ دهی بسیار بالایی دارد.

به علت سختی در پاک کردن آن، کمتر تولید شده و قیمت بالایی هم دارد. از خصوصیات این نوع ادویه نگین، می توان به جدا بودن سه شاخه کلاله آن اشاره کرد.

آجیل و خشکبار

اشتراک گذاری:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ