آجیل برای لاغری

آجیل برای لاغری
آجیل ازجمله خوراکی‌هایی است که مصرف بیش‌ازحد آن موجب چاقی و مصرف متعادل آن باعث لاغری می‌شود؛ اما خواص آجیل برای لاغری بیشتر است. پروتئین، چربی، فیبر، مواد معدنی و ویتامین علاوه بر افزایش متابولیسم بدن به لاغری و کاهش وزن کمک شایانی می‌کند؛ اما ازآنجایی‌که میزان کالری اجزای آجیل زیاد است، خطر چاقی از طریق آجیل نیز همواره وجود دارد.

بهترین آجیل برای لاغری

ارزش غذایی دانه‌های مغذی آجیل نشان‌دهنده این است که در ساختار اجزای آجیل حد متعادلی از پروتئین، چربی و فیبر وجود دارد. این عناصر مغذی در راستای لاغری و کاهش وزن عمل می‌کنند. بخشی از این عناصر مغذی همچون چربی‌ها، در بدن جذب نشده و از طریق دستگاه گوارش دفع می‌شود. فیبر موجود در دانه‌های چرب آجیل نه‌تنها متابولیسم بدن را بهبود بخشیده، بلکه موجب بهبود هضم می‌شود.

آجیل و خشکبار

گردو

گردو یکی از بهترین انواع آجیل برای لاغری است. مصرف تنها 30 گرم گردو در طول روز، به آب شدن چربی‌های دور شکم کمک می‌کند. مغز گردو یکی از مقوی‌ترین مغزهای گیاهی است که هم به شک خشک و هم تر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مصرف گردو با کاهش شاخص توده چربی در بدن، به لاغری و تناسب‌اندام کمک می‌کند. با خوردن حد متعادلی از مغز گردو در وعده صبحانه می‌توانید در مسیر کاهش وزن قرار بگیرید. دانه‌های چرب و مغزی گردو دارای 190 کیلوکالری انرژی هستند و بهترین گزینه برای لاغری طبیعی به شمار می‌آیند.

بادام

یکی دیگر از بهترین اجزای آجیل برای لاغری، بادام است. بادام‌ها سرشار از فیبر گیاهی، پروتئین، اسیدهای غیراشباع و کلسیم هستند. هر یک از این عناصر مغذی جزئی از روند کاهش وزن به شمار می‌آید. مصرف مداوم و مستمر بادام در وعده صبحانه باعث کاهش وزن و آب شدن چربی‌های دور شکم می‌شود.

پیش از خوردن بادام، یک‌مشت از آن را در آب خیس کنید تا غلاف پوستی دور آن خارج شوید. مصرف این پوسته اضافی به افرادی که از مشکلات معده رنج می‌برند، توصیه نمی‌شود. مصرف بادام در میان وعده‌ها می‌تواند باعث ایجاد احساس سیری شده و میل به خوردن غذاهای ناسالم را از بین ببرد.

پسته

پسته‌های خام یکی دیگر از اجزای آجیل برای لاغری هستند. مصرف پسته‌های خام در طول روز علاوه بر تأمین انرژی روزانه به بهبود روند لاغری کمک می‌کند. طعم دل‌نشین و لذیذ پسته نباید شما را به خوردن بیش‌ازحد آن اغوا کند. مصرف 20 دانه پسته پیش از ظهر و 20 دانه پسته برای میان وعده میل به پرخوری را به طرز قابل چشمگیری از بین می‌برد.

بادام‌زمینی

اگرچه بادام‌زمینی جزئی از حبوبات به شمار می‌آید اما به‌عنوان آجیل برای لاغری نیز کاربرد دارد. مصرف 30 گرم بادام‌زمینی خام در میان وعده‌ها، از پرخوری در وعده‌های اصلی جلوگیری می‌کند. بادام‌زمینی سرشار از پروتئین، آهن، چربی و ویتامین E است.

هر یک از این عناصر مغذی به بهبود متابولیسم بدن و لاغری کمک می‌کنند. مصرف بادام‌زمینی با توجه به خواص آن در کاهش کلسترول بد خون و همچنین تری گلیسیریدها، به افرادی که زمینه بیماری‌های قلبی و عروقی دارند، توصیه می‌شود.

بادام‌هندی

بادام‌هندی از دیگر مغزهای آجیل برای لاغری است. به خاطر داشته باشید که میزان کالری و چربی این دانه مغذی بسیار بالاست. پس برای لاغری و کاهش وزن لازم است از مقادیر کنترل‌شده آن مصرف کنید. چربی‌های مفید، فیبر غذایی، کلسیم، منیزیم و روی موجود در آجیل به لاغری کمک ویژه‌ای می‌کند. استفاده از 30 گرم بادام‌هندی خام در میان وعده‌ها، نه‌تنها باعث آب شدن چربی‌های بدن می‌شود، بلکه اثرات ناشی از استرس و احتمال بروز سرطان را به‌مراتب کاهش می‌دهد.

آجیل و خشکبار

سخن پایانی

استفاده از آجیل برای لاغری یک برنامه هوشمند به نظر می‌رسد. چراکه علاوه بر کاهش وزن به افزایش سطح عناصر مغذی در بدن کمک شایانی می‌کند. برای اینکه بتوانید از طریق مصرف آجیل لاغر شوید، لازم است به مصرف حد متعادلی از آن اکتفا کنید. خوردن آجیل در وعده صبحانه و یا میان وعده، موجب ایجاد حس سیری شده و از پرخوری جلوگیری می‌کند.

اشتراک گذاری:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

مقالات مرتبط

کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ